Korekcija brade se stručno naziva genioplastika ili mentoplastika i spada u delokrug estetske (plastične) hirurgije lica.
Koje nepravilnosti brade se mogu korigovati?
Genioplastika podrazumeva korigovanje nepravilnosti veličine i položaja brade:
Genioplastika se primenjuje u korekciji sledećih deformacija brade:
Pored ovih, koriguju se i vertikalne nepravilnosti:
Korekcija brade – Operativni tok
Korekcija brade se izvodi u opštoj anesteziji, traje obično oko jedan sat i podrazumeva sledeće postupke:
Pomicanje kostiju prema napred ili njihovo povlačenje unazad uslovljeno je dijagnostikovanom retrogenijom ili progenijom. Ukoliko je kod pacijenta prisutna asimetrija brade, kosti se pomeraju bočno.
Vertikalne promene se odnose na smanjenje i povećanje visine brade, dok se horizontalne tiču njenog suženja ili proširenja.
Da bi bi kosti ostale u novom položaju, obavezna je fiksacija titanijumskim mini-pločama i zavrtnjima renomiranog proizvođača KLS Martin.
Postoperativni oporavak
Posle uspešno obavljenog zahvata, pacijent se najčešće jednu noć zadržava na odeljenju kako bi njegovo stanje na najbolji način bilo propraćeno. Posle zakazivanja kontrolnog pregleda, uz ordiniranje analgetika i savete o ishrani i tretiranju otoka, otpušta se kući.
Postoje li medicinske indikacije za korekciju brade?
Važno je znati da korekcija brade nije medicinski indikovana. To znači da zdravlje pacijenta nije ugroženo ako ima asimetričnu, preširoku, izduženu ili premalu bradu.
Genioplastika je, dakle, kozmetička procedura koja spada u delokrug estetske (plastične) hirurgije lica.
Dakle, svi navedeni postupci genioplastike za cilj imaju poboljšanje projekcije brade, usaglašavanje delova lica i uspostavljanje skladnog i prijatnog izgleda.
Kod transrodnih osoba, koje se podvrgavaju hirurškoj feminizaciji ili maskulinizaciji lica, genioplastika je važna intervencija tokom polne tranzicije.
„Da li mi je potrebna korekcija brade?“
Poznato je da fizički nedostatak može biti uzrok dubokog nemira i nezadovoljstva. Naročito ako je posledica saobraćajnih i drugih nezgoda, poput povreda na radu ili u sportu.
U tom slučaju, ne bi trebalo preispitivati sopstvenu odluku da se on trajno otkloni.