Sinus lift predstavlja intervenciju podizanja poda maksilarnog sinusa (MS) radi ugradnje zubnog implanta.
Ovaj oralnohirurški / implantološki zahvat se primenjuje u slučajevima značajnog smanjenja zapremine koštanog tkiva posle gubitka zuba.
Šta je sinus lift?
Ova hirurška intervencija podrazumeva podizanje membrane ili poda sluzokože maksilarnih sinusa kako bi se obezbedio prostor za dodatnu kost, uz istovremenu zaštitu sinusa.
U zavisnosti od stanja, zahvat se izvodi na jednom ili na oba maksilarna sinusa, a njegova efikasnost je veoma visoka – čak 94%.
Gubitak volumena maksilarne kosti je primetan posle vađenja premolara i molara. U slučaju da je pacijentu potrebno ugraditi zubni implant, neophodna je nadogradnja kosti.
Indikacije za izvođenje sinus-lifta
Kada visina alveolarne kosti u predelu maksilarnog sinusa iznosi manje od 10 mm, najčešće je indikovan neki od metoda „podizanja“ poda maksilarnog sinusa. Na taj način se izbegava nepoželjna perforacija sluzokože i prodor implanta u sinusnu šupljinu.
Za većinu hirurških tehnika ovog tipa, u literaturi se koristi izraz sinus lift. U zavisnosti od visine alveolarne kosti, podizanje poda sinusa se može izvršiti na više načina.
Ko su kandidati za sinus lift?
Kandidati za sinus lift su pacijenti koje karakteriše:
Hirurške tehnike sinus-lifta
Odizanje poda sluzokože maksilarnog sinusa može se izvesti na dva načina. Jedan je tzv. bočni pristup, a drugi transalveolarni.
Bočni pristup odizanja sluzokože MS
Na bočnom zidu maksile, u projekciji nešto iznad poda MS, učini se trepanacija kosti pogodnim rotirajućim instrumentom.
Potom se specijalnim elevatorima odiže sluzokoža MS od poda, unutrašnjeg i bočnog zida maksile, pri čemu se stvara prostor za ubacivanje kosti ili PRF.
Uz ovaj pristup, moguće je istovremeno ugraditi implant ili ga završiti samo augmentacijom poda MS, a ugradnja implanta se odlaže za 6–9 meseci, u zavisnosti od materijala za ugradnju.
Transalveolarni pristup MS
Kada je potrebno podići pod maksilarnog sinusa za 1–2 mm, primenjuje se tzv. transalveolarni pristup ili pristup kroz ležište za implant.
Preparacija kosti za ugradnju implanta zaustavlja se oko 1 mm do poda sinusa. Potom se pogodnim instrumentom, blagim udarcima čekića, prelomi pod sinusa i pažljivo pomeri nagore.
Ovim postupkom, prelomljeni deo koštanog poda sinusa podiže sluzokožu ne povređujući je, čime se stvara prostor za ugradnju implanata dužine 8–10 mm.