Vađenje impaktiranih zuba se sprovodi hirurški i kod većine pacijenata ambulantno, u lokalnoj anesteziji. Dugotrajni zahvati se izvode u sedaciji ili opštoj anesteziji, i to kod plašljivih pacijenata i dubokih impakcija povezanih sa cistama vilica.
Odluka o vrsti anestezije donosi se u dogovoru lekara i pacijenta. Pri tome se u obzir uzimaju brojni činioci koji mogu uticati na tok operacije: vrsta i kompleksnost intervencije, starost i psihofizičko stanje pacijenta i dr.
Šta su impaktirani zubi?
Impaktirani zubi su zubi koji nisu iznikli u vilici, a prošlo je uobičajeno vreme za njihovo nicanje.
Najčešći razlog impakcije je prepreka na putu nicanja. To je čest slučaj u vilicama nedovoljne širine, odnosno onde gde postoji velika teskoba među zubima.
Ukoliko je zub delimično nikao, označava se kao poluimpaktiran.
Obično su impaktirani: donji i gornji umnjaci, gornji očnjaci, gornji sekutići i donji pretkutnjaci.
Usled nepravilnosti položaja korena, oni zauzimaju različite položaje: pod određenim uglom (ukrivo), prema susednom zubu ili prema ivici vilice.
Na osnovu kojih analiza se utvrđuje impakcija zuba?
U slučaju izostanka nicanja zuba, vrši se detaljan klinički pregled i analiza radiografskih snimaka, najčešće ortopantomografija (ortopan), a ponekad i CBCT (3D snimak vilica).
Duboko impaktirani zubi su najčešće bez simptoma i otkrivaju se radiografijom. Njihov položaj je obično horizontalan, kos ili vertikalan.
Poluimpaktirani zubi mogu biti praćeni infekcijom, perikoronitisom, bolom, otežanim otvaranjem usta, zadahom i sl.
Opasnost od infekcija se ogleda u otežanom čišćenju ovih zuba. Naime, hrana se zadržava između krunice zuba, gingive i susednog zuba, što dovodi do stvaranja parodontalnog džepa.
Na taj način, patogeni mikroorganizmi prodiru duboko ispod linije desni i uzrokuju brojna oboljenja, poput pomenutog perikoronitisa, dentoalveolarnog apscesa ili upale maksilarnog sinusa u slučaju gornjih umnjaka.
Kada je indikovano vađenje impaktiranih zuba?
Impaktirani zubi su najčešće asimptomatski i otkrivaju se slučajno, analizom ortopan-tomografije ili CBCT-snimka, izrađenih iz drugih razloga.
Pored ovoga, određeni znaci i simptomi mogu ukazivati na impakciju zuba:
Na osnovu evidentnih simptoma i sprovedenih analiza, oralni hirurg će ordinirati vađenje impaktiranih zuba i(li) druge vidove terapije.