Ciste vilica su okruglaste izrasline benignog karaktera, razvijene u kosti gornje ili donje vilice. Ispunjene su polutečnim ili tečnim sadržajem, a njihova veličina varira od nekoliko milimetara do nekoliko santimetara u prečniku.
Postoji oko dvadeset vrsta i podvrsta cista vilica. U praksi se najčešće sreću:
Radikularna cista
Radikularna cista je zastupljena u najvećem procentu cista vilica. Nastaje kao posledica stimulacije Malesejovih (Malassez) epitelnih ćelija u blizini korena zuba sa mrtvom pulpom.
Folikularna cista
Folikularne ciste pripadaju razvojnim cistama vilica. Vezane su za krunu neizniklog / impaktiranog zuba, najčešće donjih umnjaka, kao i gornjih očnjaka.
Keratocista
Keratociste su razvojne ciste vilica koje karakteriše tanak epitelni omotač iz nekoliko redova ćelija, prisustvo keratina u šupljini ciste, kao i ćerke ciste u epitelnom sloju (sateliti).
Kako nastaju ciste vilica?
Ne može se sa sigurnošću tvrditi koji je razlog nastanka cista. Neke ciste vilica nastaju iz odontogenog tkiva, odnosno ćelijskog ostatka tkiva iz kog se razvijaju zubi. Druge pak potiču od koštanog ili mekog tkiva koje nije povezano sa zubima. Genetski faktori i mutacije takođe mogu biti uzrok njihovog nastanka.
Simptomi
S obzirom na to da pokazuju tendenciju rasta, ciste mogu vršiti pritisak na okolno tkivo i uzrokovati migraciju zuba, deformacije lica, kao i resorpciju vilične kosti.
Ciste većinom ne pokazuju nikakve simptome i obično se otkrivaju putem radiografije vilica ili zuba.
Ciste vilica – Hirurška terapija
U zavisnosti od veličine ciste i njene lokalizacije, pored kliničkog pregleda, od dijagnostičkih procedura se primenjuju:
Radikularne i folikularne ciste manjeg obima se operišu tehnikom enukleacije. Što se tiče radikularnih cista, uz enukleaciju se izvodi apikotomija korena zuba ili ektrakcija zuba.
Enukleacija folikularnih cista najčešće podrazumeva vađenje impaktiranog zuba. Ponekad je terapijski poduhvat kojim se stvaraju uslovi za izrastanje impaktiranog sekutića, očnjaka ili premolara koji su bili vezani uz cistu.
Keratocista manjih dimenzija se uklanja tehnikom enukleacije uz obaveznu primenu Karnojevog (Carnoy) rastvora.
Opisane ciste, veličine nekoliko santimetara i više, koje ugrožavaju vitalne zube ili čija bi operacija uslovila spontani prelom vilice, operišu se tehnikom marsupijalizacije.
Ova tehnika podrazumeva odsecanje dela cističnog zida, aspiraciju sadržaja i prišivanje cističnog epitela za sluzokožu usta. Na ovaj način, cista više ne vrši hidrostatski pritisak na okolno tkivo, koje regeneriše i smanjuje obim ciste. Ponekad do konačnog izlečenja.
U ređim slučajevima, cista smanjenog obima se odstrani tehnikom enukleacije.