Replantacija zuba je hitna hirurška intervencija koja se izvodi sa ciljem da se reintegriše kompletno izbijeni zub.
Prilikom povrede, bitno je:
Zbrinjavanje izbijenog zuba do odlaska stomatologu
Kada dođe do traumatskog izbijanja zuba, vreme je odlučujući faktor u njegovom spasavanju. Od najveće je važnosti brzo delovati jer se tako povećavaju šanse da se zub sačuva.
Ako se zub nalazi još u ustima, ne treba ga nikako dirati. Naročito ako je ligamentima još vezan za gingivu i alveolarnu kost. Naime, periodontalni ligamenti su od presudne važnosti za ponovno zarastanje zuba.
Ukoliko je pak zub pao na tlo, trebalo bi ga odmah pronaći. Sa zubom bi se potom moralo veoma pažljivo postupati. On se ne sme držati za koren, već isključivo za krunu.
Posle toga bi ga, ako je prljav, valjalo blago isprati hladnom vodom. Nikako sapunom i drugim hemijskim sredstvima. Zub se prilikom ispiranja ne sme trljati i posle njega sušiti. Na taj način će biti sprečeno oštećenje periodontalnih vlakana zadržanih na korenu zuba.
Pacijent nikako ne bi trebalo da pokušava sam da vrati zub u čašicu jer bi to moglo uzrokovati infekciju i druge komplikacije.
Umesto toga, zub treba staviti ispod jezika ili ga potopiti u mleko ili slanu vodu (najbolje fiziološki rastvor). U krajnjem slučaju, zaviti ga u vlažnu maramicu ili drugu hidrofilnu sredinu (vata, gaza).
Kako se izvodi replantacija zuba?
Replantacija zuba je hitna hirurška intervencija koja se izvodi sa ciljem da se kompletno izbijeni zub vrati u svoje mesto (alveolu).
Potom se vrši imobilizacija, i to najčešće kompozitnim splintom, ređe žicom ili šinom. Ovim metodom se obezbeđuju adekvatni uslovi za brže zarastanje periodontalnih ligamenata.
Pacijentu se, po intervenciji, objasni da vrši blagi pritisak jezikom na fiksirani zub nekoliko puta u toku dana kako bi se izbegla ankiloza korena.
Svaki zub izbijen pri traumi (kod dece su to najčešće prednji zubi), ako je sačuvanog integriteta, može se reimplantirati.
Važno je istaći da se mlečni zubi se ne replantiraju.