Tumor očnog kapka – Na koji način se otkriva i leči?
Tumor očnog kapka predstavlja abnormalno, patološko tkivo razvijeno na gornjem ili donjem kapku i strukturama u blizini oka. Lezije mogu biti benignog (dobroćudnog) ili malignog (zloćudnog) karaktera.
Benigni tumori inače impliciraju ograničeni rast bez širenja na okolne i udaljene organe. Premaligne lezije generalno imaju potencijal da se razviju u malignitet. Maligni tumori pokazuju sklonost ka rastu i invaziji na druge organe, tj. ka metastaziranju. Neki od njih imaju slab metastatski potencijal (godinama ne pokazuju znakove rasta), dok drugi ubrzano metastaziraju. Čak mnogo pre nego što budu otkriveni.
Pročitajte još i: Tumori glave i vrata >>
Anatomska struktura očnog kapka
Očni kapak je tanak kožno-mišićni nabor sa potporom tanke hrskavice koji prekriva bulbus (očnu jabučicu) i, zajedno sa trepavicama na svom rubu, ostvaruje profilaksu oka. Primarna funkcija očnog kapka je zaštita i održavanje vlažnosti i čistoće rožnjače.
Koža očnog kapka je najtanja dermalna površina u organizmu čoveka – njena debljina iznosi samo 0,1–0,2 mm.
Strukturu kapka čini pet slojeva: koža, potkožno tkivo, mišićni sloj, tarzus (hrskavica) i konjuktiva. Tumor očnog kapka može nastati u bilo kom od ovih slojeva.
Pročitajte još i: Tumori kože lica >>
Kako nastaje tumor očnog kapka?
Kao i u slučaju pojave drugih tumora glave i vrata, ne može se sa sigurnošću reći koji su tačni uzroci njihovog razvitka. Onkolozi, maksilofacijalni hirurzi, dermatovenerolozi i plastični hirurzi slažu se u tome da je za razvoj tumora očnih kapaka i tumora kože lica glavni faktor rizika štetno UVA zračenje.
Imuni sistem i genetika takođe imaju značajnu ulogu u oboljevanju od tumora uopšte, pa i od ovih.
Simptomi
Tumori očnog kapka dugo mogu ostati asimptomatski i primećivati se kao neuobičajena izraslina duž donjeg ili gornjeg kapka. Onda kada daju simptome, to su obično:
- otok;
- crvenilo;
- krvarenje;
- bol;
- neprijatnost u očnoj regiji;
- iscedak;
- erozija okolne kože;
- lokalizovani gubitak trepavica.
Ovi simptomi, za razliku od tumora očne duplje koji su često asimtomatski, primetni su za pacijenta i mogu ga brzo motivisati da zatraži lekarski pregled.
Pročitajte još i: Kako se prepoznaju i leče tumori orbite? >>
Dijagnoza
Dijagnoza tumora očnih kapaka se uspostavlja vizuelnim i palpatornim pregledom, kao i biopsijom i histološkom analizom uzorka tkiva.
Tumor očnog kapka – Vrste i karakteristike
Tumor očnog kapka je česta pojava i može se formirati u bilo kom delu tkiva kapka i okolne kože. Većina ovih tumora je epidermalnog porekla.
Dobroćudni tumori očnih kapaka
U dobroćudne tumore očnog kapka spadaju:
- ksantelazma;
- hemangiom;
- dermoidna cista;
- papilom (virusna bradavica);
- halazion;
- hordeolum.
Pročitajte još i: Korekcija očnih kapaka – Blefaroplastika >>
Prekanceroze
Prekanceroze očnog kapka čine:
- aktinična (solarna) keratoza;
- seboroična keratoza;
- prekanceroza konjuktive.
Maligni tumori očnog kapka
Zloćudni tumori očnog kapka pokazuju tendenciju metastaze ka limfnim čvorovima ili mogu zahvatiti udaljene organe, poput jetre ili pluća.
Maligni tumori koji zahvataju očne kapke su:
- bazocelularni karcinom kože;
- planocelularni karcinom;
- melanom;
- adenokarcinom lojnih žlezda;
- limfom;
- karcinom Merkelovih ćelija;
- Kapošijev sarkom.
Bazocelularni karcinom je najčešći karcinom očnih kapaka (razvija se u 90 % tumorskih oboljenja kapaka). Javlja se u spoljašnjim i unutrašnjim uglovima kapaka, kao i na gornjem delu obraza. Ova izraslina sivkasto-ružičaste boje obično je bezbolna i sklona krvarenju.
Planocelularni karcinom
Ovaj tip karcinoma nastaje u epidermisu (površinskom sloju kože), zahvata limfne žlezde i daje regionalne i udaljene metastaze.
Melanom
Melanome karakteriše nepravilnost u pigmentaciji, upala i krvarenje. Česte su limfogene i hematogene metastaze.
Adenokarcinom
Ovaj tumor je redak i vrlo agresivan, koji daje regionalne i udaljene metastaze.
Limfom
Limfom nastaje iz limfnih žlezda i u 40 % slučajeva zahvata konjuktivu (vežnjaču).
Karcinom Merkelovih ćelija
Karcinom Merkelovih ćelija je redak maligni tumor kože kapka neuroendokrinog i epitelnog porekla. Pokazuje visok stepen agresivnosti i metastaziranja.
Kapošijev sarkom
Kapošijev sarkom predstavlja jedan od hemangiosarkoma, odnosno zloćudnih tumora krvnih sudova. Uzrokovan je virusom herpesa tipa 8 i čest je kod obolelih od HIV-a. Karakteriše se multiple lezijama zagasite modro-crvene boje.
Tumor očnog kapka – Lečenje u Specijalističkoj ordinaciji za maksilofacijalnu hirurgiju Beograd–Centar
Lečenje tumora kapaka zavisi od starosti i opšteg zdravstvenog stanja pacijenta, zatim od morfologije tumora i njegovog eventualnog metastatkog potencijala, odnosno lokalne i periferne ekspanzije.
U većini slučajeva, lečenje tumora očnog kapka je hirurško, podrazumeva eksciziju i najčešće rekonstrukciju.
Po hirurškom uklanjanju tumora, obično je potrebno znanje i iskustvo plastične hirurgije kako bi se izvršila rekonstrukcija kapka, odnosno poboljšala njegova funkcija i izgled.
Rekonstrukcija očnog kapka se vrši lokalnim režnjevima kože istog kapka ili susednog kapka, kao i kože obraza.
Tumor očnog kapka uglavnom predstavlja rizik za oko i vid, pa je neophodno pravovremeno delovanje. Rizik se ogleda u infiltraciji tumora i širenju u orbitu, kao i u distorziji kapka sa redukovanom zaštitom rožnjače i zahvatanja njene površine.
Ukoliko se zanemari i ne operiše na vreme, ekscizija tumora kapka rezultira obimnijim defektom, što zahteva veći i kompleksniji rekonstruktivni zahvat.
U Specijalističkoj ordinaciji Beograd–Centar se izvodi operacija tumora očnog kapka i rekonstruktivni zahvati. Pored ovih, kod nas se operišu i drugi tumori glave i vrata.
Specijalistički pregled i intervenciju možete zakazati svakog radnog dana, 11–19 č., putem telefona: +38111 3610 651 i +38165 3610 651.
Pročitajte još i: Lipomi – Uklonite masno tkivo na licu, glavi i vratu! >>
Beograd-Centar
19/06/2023 at 12:02Bilo bi dobro da dobijem fotografiju.