Prelom donje vilice – Kako do njega dolazi i na koji način se leči?
Prelom donje vilice (lat. fractura mandibulae), kao i fraktura gornje vilice, povreda je do koje dolazi najčešće prilikom fizičkih okršaja ili nezgoda u saobraćaju, a znatno ređe na radnom mestu ili pri bavljenju sportom. Budući da je isturena i jedina mobilna kost lica, donja vilica je, pored nazalnih kostiju, najviše podložna ozledama. Osim toga, prelom donje vilice ulazi u deset najfrekventnijih koštanih fraktura uopšte.
Pročitajte još i: Hirurško zbrinjavanje preloma nosa
U čemu se ogleda značaj mandibule?
Među kostima maksilofacijalne regije, mandibula se izdvaja ne samo svojom pokretljivošću, nego i masivnošću. Ova, najveća kost skeleta lica, povezana je sa bazom lobanje i donjim delom slepoočne kosti putem viličnih zglobova i mišića za žvakanje, odnosno ligamenata.
Zahvaljujući mišićnom tkivu, ali i sopstvenoj pokretljivosti i zubima koje nosi, donja vilica ima veoma važnu ulogu u žvakanju. Takođe, njen značaj je nesumnjiv i u pogledu artikulacije glasova, kao i neverbalne komunikacije.
Budući da je donja vilica u svom središnjem delu najjača, ova lučna kost je najpodložnija traumi na svojim krajevima. Ukoliko bi došlo do povrede, tj. do smanjenja funkcionalnosti donje vilice na bilo koji način, hranjenje i govor bi bili otežani ili, u određenom periodu, potpuno onemogućeni.
Pročitajte još i: Da li prelom vilice spada u domen maksilofacijalne hirurgije?
Na koji način nastaje prelom donje vilice?
Anatomske karakteristike mandibule, raspored, odnosno broj zuba i dužina njihovog korena, bitni su faktori od kojih zavisi da li će doći samo do njenog naprsnuća ili pak do preloma. Okolne koštane i mekotkivne strukture, kao i jačina samog udarca i smer dejstva sile, takođe su odlučujući elementi u konstataciji otpornosti donje vilice. Pri medicinskom zbrinjavanju, navedeni činioci su od primarnog značaja za donošenje odluke o adekvatnom metodu repozicije i imobilizacije koštanih fragmenata.
Kako je pomenuto, saobraćajni udesi i tuče predstavljaju situacije u kojima inače bivaju povređene kosti lica i drugih delova tela. Prilikom prvog tipa akcidenta, do frakture tela ili ivica mandibule dolazi bez obzira na smer dejstva sile. U drugom slučaju, do njenog preloma pre dovodi udarac u lateralni deo vilice nego udarac u predelu brade.
Pročitajte još i: Imajte bradu kakvu želite uz pomoć genioplastike!
Višestruki prelomi donje vilice česti su u ratnim, oružanim sukobima. S druge strane, u mirnodopsko doba javljaju se pri suicidalnim pokušajima vatrenim oružjem ili kao posledica udarca kopitara strašnjim nogama ili rogom.
Čak i određene bolesti kostiju mogu predstavljati predispoziciju za nastanak preloma donje vilice. Do ovih, patoloških fraktura dolazi usled postojanja malignih tumora, cista i osteomijelitisa (zapaljenja vilične kosti uzrokovanog jakom infekcijom).
Pročitajte još i: Tumori glave i vrata
Osteomalacija i rahitis, kao poremećaji mineralizacije kostiju koji rezultiraju njihovim omekšavanjem, takođe su potencijalni uzročni faktori nastanka frakture.
Vrste frakture donjovilične kosti
Prelomi donje vilice se manifestuju kao otvoreni i zatvoreni, u zavisnosti od toga da li je došlo do povrede kože i sluzokože koje uokviruju povređenu kost. Linija preloma je najčešće vertikalna, ali može biti i horizontalna ili pod određenim uglom. Na njen pravac i dužinu znatno utiče jačina kontrakcije okolnog mišićnog tkiva.
Frakture mandibule mogu biti direktne, indirektne i kombinovane, a u pogledu kompleksnosti, odnosno broja frakturnih linija – jednostruke, dvostruke i višestruke. Direktni prelomi nastaju na mestu dejstva sile, dok su indirektni od njega udaljeni. Linija preloma može biti povoljna i nepovoljna, od čega u mnogome zavisi ishod lečenja.
Traume nastaju u predelu vrata i potkovičastog tela mandibule, simfize (predeo brade), ramusa (vilična grana), angulusa (viličnog ugla) i alveolarnog dela, u kom su smeštene zubne čašice i zubi. Frakturama su naročito podložni vrat i ugao vilice, zatim pozicije na kojima se nalaze očnjaci i pretkutnjaci, kao i mesta impaktiranih ili nedostajućih zuba.
Pročitajte još i: Oralna hirurgija u Beogradu – Kada je operacija neophodna?
Prelom donje vilice – Dijagnostikovanje i terapija
Pokazatelji naprsnuća ili preloma donje vilice su brojni: bol, otok, preterano lučenje pljuvačke (hipersalivacija), težak zadah i patološka pokretljivost koštanih delova. Disfunkcionalnost donje vilice, poremećaj zagrižaja i krepitacija pouzdani su pokazatelji da je došlo do frakture.
Prikupljanjem podataka o uzroku povrede, kliničkim i radiografskim pregledom, maksilofacijalni hirurg utvrđuje postojanje preloma i donosi odluku o primeni adekvatnog terapijskog metoda.
Terapija slomljene vilice
Konzervativni metod podrazumeva postavljanje imobilizacionih šina, čime se postiže stabilnost povređene regije. Hirurški vid terapije obuhvata repoziciju i osteosintezu – postavljanje slomljenih kostiju u anatomsku poziciju i fiksiranje mini-pločama i zavrtnjima.
Ograničenost pokreta vilica je očekivana s obzirom na prisutnu fiksaciju. Međutim, nakon uspešne rehabilitacije, opet se uspostavlja funkcionalnost donje vilice. Pacijent je postepeno počinje pomerati, govoriti i žvakati, čak i bez naročitih vežbi.
Da je repozicija koštanih fragmenata uspešno izvršena, pokazuje upravo ponovno formiranje okluzije. Pravilnost zagrižaja znači korektnost odnosa donje i gornje vilice, tj. nivelaciju otvorenog zagrižaja ili izmeštenog centra zagrižaja uzrokovanih prelomom.
Bez obzira na prirodu i vrstu povrede, hirurzi Specijalističke ordinacije za maksilofacijalnu hirurgiju Beograd–Centar pobrinuće se za svakog pacijenta. Prelom donje ili gornje vilice, fraktura nosnih kostiju ili drugih kostiju lobanje i lica dobiće odgovarajući medicinski tretman i najefikasniji vid lečenja, ponekad čak i u ambulantnim uslovima.
Pročitajte još i: Koliko složen može biti prelom gornje vilice?
Pingback: Hirurška maskulinizacija lica – Finalni korak tranzicije || Beograd-Centar
14/03/2021 at 12:37Pingback: Operacija vilice je u domenu maksilofacijalne hirurgije || Beograd-Centar
18/03/2021 at 14:23Pingback: Maksilofacijalni hirurg i zbrinjavanje defekata lica || Beograd-Centar
01/06/2021 at 09:15Pingback: Koliko opasan može biti prelom gornje vilice? || Beograd-Centar
01/06/2021 at 14:55Nemanja
30/07/2021 at 16:32Postavljena mi je šina, zbog preloma donje vilice. Kada mogu da ocekijem skidanje?
Beograd-Centar
31/08/2021 at 19:10Poštovani g. Nemanja,
Zahvaljujemo se na interesovanju i poslatom pitanju.
Odgovor smo Vam poslali na Vašu imejl-adresu.
Srdačan pozdrav,
Beograd-Centar
Pingback: Bezuba vilica i nadogradnja vilične kosti || Ordinacija Beograd-Centar
04/10/2021 at 16:06Biljana
11/10/2021 at 12:11Dva puta Sam povredjivala vilicu Zadnji put pre 2 godine padom s bicikla na bradu Pre 6 mijeseci Sam zagrizla jabuku i osijetila Da je Nesto puklo i od tad mi se vilica zakljucava Mislim Da su diskovi popucali Mnogo me boli Ne Mogu Da grizem ni zvacem hranu Imam velike bolove u ustima na zglobu vilice Bolove imam i duz usnog otvora
Beograd-Centar
13/10/2021 at 06:55Poštovana gđo Biljana,
Zahvaljujemo se na javljanju i strpljenju u očekivanju odgovora.
U vezi sa problemom koji imate i bolovima koje trpite, molimo Vas da što pre zakažete pregled kod prof. dr Zorana Stajčića. To možete učiniti svakog radnog dana, 11-19 č., na neki od sledećih brojeva telefona: +38111 3610 651 ili +38165 3610 651.
Srdačan pozdrav,
Beograd-Centar
Milan
29/06/2022 at 15:31I ja imam prelom donje vilice i rekli su mi da ce morati da mi stave sinu. Sta da ocekujem, kako izgleda proces? Hvala
Beograd-Centar
08/07/2022 at 09:26Poštovani g. Milane,
Zahvaljujemo se na interesovanju i poslatom pitanju.
Pregled i konsultacije u vezi sa prelomom donje vilice, kao i samu operaciju možete zakazati svakog radnog dana, 11-19 č., na neki od sledećih brojeva telefona: +38111 3610 651 ili +38165 3610 651.
Srdačan pozdrav,
Beograd-Centar
Nenad Djuric
04/11/2021 at 00:57Vadio umnjak podkožni… Sada-nakon 14dana žvakao i puče mi nešto… Sada mi krcka na tom mestu u mandibuli…
Garantovano prelom… Idem sutra da se snimam verovatno ako nemam boljeg osećaja u sebi samom…
Beograd-Centar
04/11/2021 at 08:06Poštovani g Đuriću,
Zahvaljujemo se na javljanju.
U pogledu izloženog problema, najbolje bi bilo da zakažete pregled kod prof. dr Zorana Stajčića.
To možete učiniti svakog radnog dana, 11-19 č., na neki od sledećih brojeva telefona: 011/3610-651 ili 065/3610-651.
Srdačan pozdrav,
Beograd-Centar
Pingback: Kako se otklanja sindrom dugog lica? || Beograd-Centar
17/01/2022 at 16:35Pingback: Izbijeni zub se može spasiti! || Specijalistička ordinacija Beograd-Centar
18/01/2022 at 15:11Pingback: Lateralizacija (transpozicija) nerva || Ordinacija Beograd-Centar
06/06/2022 at 14:44